cubaism.com hotels - book a hotel anywhere in Cuba
English Español Français Русский Português Türkçe بهاس ملاي Cрпски Slovenščina Deutsch Dutch Hrvatski Italiano 한국어 日本語 简体中文 Український Polski României Latvijas Čeština عربى
Home :: Hotels :: My Account :: My Basket
Hotel Isla de Cuba , Kamaguej pilsēta, Camaguey (Kamaguej), Cuba
[+] Street Map & Sat Imagery...
Pārbaudīt tarifus un pieejamību Rezervēt šo viesnīcu tagad
Par Hotel Islazul Isla de Cuba
Islazul
City Centre Hotels
Hotel Isla de Cuba is in a great location to explore historic Camaguey & will suit young travellers visiting the city on a budget.

Isla de Cuba is only a short walk from the main street of Camaguey & its bars, restaurants & attractions. This may be a basic 2-star hotel but it provides an ideal base to experience the city by both day & night.

Isla de Cuba has 42 rooms, with communal areas such as the lobby, bar & restaurant that are brightly decorated with eye-catching designs.

The food of this hotel could be improved, while its location means that most rooms have some level of street noise. Isla de Cuba is therefore probably better suited to younger travellers seeking somewhere simple & inexpensive to lay their heads while exploring Cuba’s third largest city.
© 2013 Nigel Hunt
Not Reviewed By Nigel Yet
Air conditioning
Bar
Restaurant
Safety - front desk safe deposit box
Taxis desk
Detaļas Standard Room  
Isla de Cuba has 42 rooms which continue the colourful theme of the hotel’s communal areas. All rooms are ensuite with either twin or double beds (the rooms can be on the small side, particularly when twin beds are separated). There are no windows in the hotel’s inside rooms, although all rooms have standard facilities such as satellite tv & air-conditioning.
© 2013 Nigel Hunt
Air conditioning
Bathroom (ensuite)
Satellite TV
Telephone
Guide to Kamaguej pilsēta
Tas bija viena no svarīgākajām pilsētām koloniālā periodā, mūsdienās tajā ir daudz burvīgu baroko baznīcu un daži gleznaini pakakti un attalinātās vietas, piemēram, atjaunotā Plaza San Juan de Dios.

Pilsētas ievērojamākās vietas Jūs varēsiet tuvi iepazināties ar pilsētas varoņa, Ignacio Agramonte, dzīvi, tā kā tur ir gan parks, gan muzejs, kas ir veltīts viņa atmiņai. Pilsēta ir viena no visskaistākajiem visā Kubā, tā ir pilna ar arhitektūras dārgakmeņiem, kas liecina par tās koloniālo pagātni.

Netālu no dzelzceļa stacijas jūs varat atrast Ignacio Agramonte dzimšanas vietas muzeju. Apmeklējiet La Merced baznīcu pretī, lai redzētu tās freskas un godājamos priekšmetus, kas tiek glabāti kapenēs, un beidzot, vislabākais no šīs pilsētas ir Plaza San Juan de Dios, tas ir vecs bruģakmens laukums, apkart kuram ir uzcelti spožas izolētas, vienstāvu ēkas un jauka dzeltena baznīca līdzās atjaunotajai bijušajai slimnīcai.
UK Sales :: Audrey :: +44 20 7498 8555 or 0800 298 9555
USA & Canada Sales :: Jeffery or Bastien :: Toll Free 888 361 9555
Havana Tourist Center :: Idelsis :: +53 7 863 9555
(mazāk par 10 dienam)
Powered by Bizloco eTravel System operated by Cubaism Ltd for cubaism.com
Cuba
© 2012 Nigel Hunt - All Rights Reserved.